Svet-Stranek.cz
Nechte se hýčkat ... Jsme tu pro Vás již 16 let
ART Studio Lenka

Lymfodrenážní kalhoty:Nechte se hýčkat ... Jsme tu pro Vás již 16 let

Lymfodrenážní kalhoty

Co je lymfatický systém?
Lymfatický systém se skládá z lymfy (neboli mízy), mízních cév, mízních uzlin a lymfatických orgánů. Tento systém však nemá žádný pohon, žádnou pumpu a je poháněn víceméně jen pomocí svalů a dýchání. Při moderním způsobu života (sedavá zaměstnání, málo pohybu) lymfatický systém často trpí a nefunguje správně. Lymfodrenáž má za úkol lymfatický systém vrátit do kondice a zvýšit jeho výkonnost. Lymfatický systém je hlavním detoxikačním nástrojem lidského organismu. Jeho pomocí se mohou vstřebávat přebytečné tekutiny, které mohou být následně navráceny do krevního řečiště.

Pro koho je lymfodrenáž určena?
Především je vhodná pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a zároveň udělat něco pro své tělo. Tato masáž je účinnou prevencí proti všem onemocněním. V jednou započaté kúře je však nutné vytrvat. Lymfatické masáže jsou velmi vhodné pro osoby, které v zaměstnání dlouho stojí nebo sedí a lymfatický systém nemůže proto dostatečně dobře pracovat.

Praktické informace k lymfodrenáži:

Přineste si sebou na převlečení bavlněné tepláky nebo legíny a bavlněné ponožky. Lymfodrenáž neprobíhá na holé tělo. Po převlečení si lehnete na lehátko a nasadíme Vám lymfodrenážní kalhoty. Nastává čas relaxace, kdy můžete odpočívat, klidně se i vyspat,nebo si půjčit časopis na přečtení. Po lymfodrenáži budete mít "pomačkané" a lehce zarudlé nohy, je proto lepší přijít v dlouhých kalhotech, než v sukni. Tyto projevy zmizí obvykle do 1-2 hodin, záleží, jak silný tlak byl použit. Tlak se postupně navyšuje, hodinu od hodiny, podle individuálních pocitů klienty. Po lymfodrenáži je nutno hodně pít hodně tekutin, aby se mohly bezproblémově odplavovat škodliviny z těla. Účinky lymfodrenáže je vhodné podpořit pohybem a zdravou stravou.

Lymfatické masáže jsou účinné na tyto obtíže:

•Celulitida – pomerančová kůže
•Otoky - v oblasti obličeje, váčky pod očima, "druhá brada", otoky prstů na rukou i nohou
•Migréna, bolesti hlavy
•Bolesti svalů
•Problémy s dýcháním bez zjevné příčiny
•Akné a vrásky
•Nízká obranyschopnost organismu
•Rekonvalescence po zranění
•Velký objem podkožního tuku
•Toxiny v organismu - detoxikace
•Lymfedémy (neošetřujeme, patří do rukou medicínsky vzdělaných odborníků)

Kosmetickou masáž nedoporučujeme:

•Těhotenství

•Vysoký krevní tlak

•Těžší srdeční vada

•Epilepsie

•Angina pectoris

•Onkologická onemocnění (rakovina)

•Kožní onemocnění

•Zvýšená činnost štítné žlázy

•Lymfodrenáž také není vhodná pro osoby s implantáty. Lidé s poruchou ledvin by se měli o vhodnosti lymfatické masáže poradit se svým lékařem.


Existují situace, kdy je třeba se lymfomasáži (lymfodrenáži) vyhnout. Dochází při ní k významným procesům v těle, a proto je vhodné se nejprve informovat, zda je pro nás masáž zcela bezpečná.

Masáž by měla být vždy příjemná. NIKDY se nesnažte vydržet bolest! Pokud je nám lymfatická masáž jakkoliv nepříjemná, je třeba to ihned oznámit masérce.

(článek lékaři on-line viz níže)

Lymfatická drenáž je v současné době velmi populární kosmetickou metodou, která umožňuje odstraňování celulitidy. Nicméně tato metoda byla a stále je i velmi uznávanou léčebnou metodou s širokým spektrem využití.

Napomáhá k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu, zlepšení fyzické kondice až o 15%, je i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním. Indikacemi mohou také být různá ortopedická a traumatologická onemocnění spojená s otoky. Lymfodrenáž napomáhá také při popáleninách nebo tišení bolestí po operacích, kdy umožňuje odvod tekutin z buněk napuchlých tkání, pacient pociťuje znatelnou úlevu a snižuje se tak množství podávaných analgetik a zrychluje uzdravující proces.

Musíme ovšem také zmínit kontraindikace, kterými jsou: nedostatečná činnost srdeční, srdeční edémy, akutní horečnaté a bakteriální infekce, těhotenství, otoky způsobené nedostatečnou činností ledvin nebo jater, akutní žilní onemocnění. Toto by vždy měl s pacientem (klientem) ujasnit lékař event. poskytovatel lymfatické drenáže.

Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, jenž je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje míza tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jež je nutné léčit.

Přístrojové lymfatické drenáže pracují na různých principech, nejčastěji však na tzv. postupující tlakové vlně. Části těla pacienta (klienta) jsou umístěny do speciálních návleků a jednotlivé komory těchto návleků vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak, který účinně nahradí svalovou pumpu. Vznikají tak lehké, pravidelné tlakové vlny. Pacient (klient) je pociťuje od špiček chodidel nebo kotníků přes lýtka, stehna a boky. Pak tlak povolí a vlna „běží“ znovu. Lymfatická masáž bývá vnímána jako příjemná, neutrální. Mohou se však objevit i nepříjemné pocity, které je nutné konzultovat s obsluhujícím personálem. Je možné, že je potřeba změnit intenzitu vln či jiné nastavení, aby vše fungovalo optimálně.

Jak jsme již uvedli výše, lymfodrenáže se používají také při odstraňování celulitidy, lidově nazývané „pomerančová kůže“. Pomerančová kůže byla známa již v antice, ale její výskyt roste geometrickou řadou a je v současnosti pozorován i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali. Není jen problémem silnějších žen, ale také těch štíhlých, a nevyhýbá se ani mužům a chlapcům. Dříve rozšířený názor, že za celulitidu může nezdravý způsob života, platí jen částečně, studie nyní stále více prokazují, že spíše záleží na tom, jak se lidské tělo dokáže vyrovnat s toxiny, hormony přijímanými v potravě a jakým způsobem dokáže spalovat tuky. Vzhledem k tomu, že stále více potravin je hormonálně upravováno, dochází k většímu zatížení v těle a rozšíření celulitidy na světě jako nikdy před tím.

Při odstraňování celulitidy pomocí lymfatické masáže se obvykle doporučuje minimálně deset procedur, které jsou většinou v rozsahu 30 - 60 min.